רכב ידני

רכב אוטומט

בבית הספר לנהיגה עפרים תוכלו ללמוד נהיגה על:

רכב ת.הילוכים ידנית ‬

gear

רכב אוטומטי‬

automatic

אופנועים

אופנוע כחול

בקרוב

מונית

בקרוב

אוטומטי או ידני - מה כדאי ?

לפני תחילת לימוד הנהיגה, הבחירה הראשונה שאנו מבצעים היא באיזה מסלול לבחור, ללמוד על רכב ידני או אוטומט. השיקולים הם לגבי רמת קושי הלימוד, תקציב המיועד לשיעורי הנהיגה, איזה רכב יש כבר בבית ומחשבה עתידית יותר באיזה רכב אוכל לנהוג. שיקול בהמשך מה עדיף לקנות - רכב ידני? או רכב אוטומט? בעבר, ברירת המחדל  הייתה רישיון לנהיגה ברכב ידני, שמכסה את שני הסוגים ואכן, רוב הנהגים היו בעלי רישיון כזה. כיום, הרבה צעירים נמשכים ללמוד במסלול האוטומט והמהיר וקל יותר, ללא כל צורך ורצון להבין איך נוהגים עם גיר ידני כלל, זאת בשל התפוצה המכרעת של תיבות ההילוכים האוטומטיות. אספתי כמה נקודות חשובות שיסייעו לכם בבחירת סוג הרישיון והרכב הבא שלכם:

תיבת הילוכים ידנית – יתרונות

עלויות

היתרון בבחירת רכב ידני הוא יתרון כלכלי וחובבות נהיגה ספורטיבית:

  • מחיר  הרכב- עלותם הבסיסית של כלי רכב ידניים פחותה במידה רבה ממחירם של כלי רכב אוטומטיים, והפרש במחיר עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים.

  • עלות ביטוח הרכב – בשל ערכו הנמוך יותר, גם הביטוח שתשלמו על רכב בעל תיבה ידנית יהיה זול יותר, כמו כן גם דרישות המיגון שנדרשות מחברות הביטוח עבורו עשויות להיות זולות יותר.

  • עלות אחזקת הרכב – הטיפולים זולים יותר היות ויש שחיקה נמוכה יותר של הבלמים כיוון שהורדת הילוך מאטה את הרכב, עלויות גיר ידני, שיפוץ ואחזקתו נמוכות יותר ממתחרהו.

  • צריכת דלק – צריכת הדלק של המכוניות הידניות נמוכה בממוצע של -5-15% צריכת הדלת  של האוטומטיות ובמדינת ישראל מחיר הדלק משמעותי יותר, הבדל זה עשוי לחסוך לכם אלפי שקלים בשנה.

בטיחות

בחירה בין רכב אוטומטי לידני צריך לקחת בחשבון  את שיקול הבטיחות. העברת ההילוכים הידנית מעניקה לנהג תחושת שליטה שאינה קיימת ברכב אוטומט, שימוש במצמד(קלץ') במקום ממיר מומנט מאפשר לנהגים להשתמש במומנטום של המנוע לצורך האטה ובלימה קלה הרבה יותר. כמו כן, ברכב ידני היות והנהג מעורב יותר בפעולת טכניות של הנהיגה, עובדה זו המשאירה אותו ערני יותר ופחות זמין להתעסקות בהסחות דעת, כמו הטלפון הנייד או מערכת המולטימדיה המותקנת ברכב.

מכירה

כיוון שהשוק יד שנייה מוצף ברכבים אוטומטיים, מעניין לדעת שהביקוש לרכב ידני מיד שניה הוא דווקא גבוה יותר ולרוב הן "נחטפות" מהר, מפאת המחיר הנמוך יותר וכן דרישה מוגברת של הצעירים, כלומר רמת הסחירות שלהן גבוהה יותר. במידה ואתם חושבים גם על מכירה קלה  בהמשך, שיקול זה בהחלט משמעותי שכדאי לקחת בחשבון.

תיבת הילוכים אוטומטית – יתרונות

נוחות

לרכישת רכב אוטומטי יש יתרונות לא מעטים, כאשר היתרון המשמעותי הוא קלות הנהיגה נוחות.
הנהיגה ברכב אוטומטי קלה ופשוטה יותר, כיוון שאין צורך לתמרן בין המצמד, המשנק וההילוכים לכל אורך הנהיגה. להתעלם מהחלפת ההילוכים למעט בזמן נסיעה בירידה תלולה וממושכת, הנהיגה קלה יותר בעיקר בפקקים או בזמן התנהלות בתנועה כבדה. גם נהגים שאינם מיומנים, או משתמשים ברכב לעתים רחוקות, ייהנו מיתרון הקלות וירגישו הרבה יותר ביטחון בנהיגה גם אם עבר זמן רב מנהיגתם האחרונה.

בטיחות

עצם חוסר התעסקות בתפעול הטכני של הרכב קיים יתרון בטיחותי כיוון שהנהג אמור להיות מרוכז לחלוטין בדרך ובסביבהכששתי ידיו על ההגה במשך כל זמן הנהיגה. כמובן, יתרון זה רלוונטי רק כאשר הנהג נמנע מהסחות דעת אחרות בדרך.

שליטה

אף כי חובבי נהיגה רבים נהנים מביצועי הרכב הידני ומהשליטה הרבה המוענקת להם בנהיגה בו, המערכות האוטומטיות החדישות בשאיפה להתחרות ברכבים הידניים, הנסיעה בדגמים האוטומטיים החדשים מספקת את ציפיותיהם של חובבי תיבת ההילוכים הידנית.

ומה עם תיבה רובוטית?

יש להבחין בין רכב אוטומט לרכב בעל תיבת הילוכים רובוטית, התיבה הרובוטית היא למעשה תיבת הילוכים ידנית בעלת מערכת רובוטית ומצמד אוטומטי. מערכת מתקדמת זו תחליף את ההילוכים ברכב באופן אוטומטי, אם כי, הנהג נדרש להרפות לשם כך מדוושת הדלק, כמו כן, יש לנהג אפשרות גם להחליף הילוכים בעצמו באמצעות ידית ההילוכים או פקדים אשר ממוקמים בקרבת ההגה.

אם כך, ישנם יתרונות וחסרונות המתלווים לכל אחד מסוגי תיבות ההילוכים. לכם נותר להחליט, בהתאם להעדפות האישיות שלכם ושל שאר הנהגים שישתמשו ברכב, איזה רכב הוא המתאים ביותר עבורכם.

 

לסיכום

לאחר ההתעמקות בשתי האפשרויות, מובן מאליו שלימוד הנהיגה ברכב אוטומט קל יותר, ההתקדמות בשלבים ובמטרות מהירה ומהנה, התלמיד יתרכז יותר בכביש ופחות בתפעול הרכב, התפעול גוזל יותר תשומת לב כך שמירב הריכוז יהיה בדרך ובתנועה תוך ערנות גבוהה לגירויים המתפתחים. פועל יוצא – פחות שיעורי נהיגה וחיסכון בכסף, אם כי תהיה הגבלה בסוג הרכב שרשאים לנהוג עליו – אוטומט בלבד! למרות שרוב המכריע של כלי הרכב בארץ הם אוטומטים, הגבלה זו מקשה לצרכי נהיגה ברכב ידני למטרות עבודה או בנסיעות לחו"ל (אירופה בעיקר). ישנם תלמידים לשעבר, בעלי רישיונות לאוטומט, שנהגו וצברו ניסיון של שנה – שנתיים ומכאן הדרך קצרה מאוד לעבור מבחן שליטה על רכב ידני בשיעורים ספורים ללא צורך בתיאוריה.

החברה אומרים: רוצה להגיע ממקום למקום = קנה אוטומט,     רוצה לנהוג = קנה ידני…!!!

 

 בהצלחה!